May 26-28, 2017 // memorial day weekend
  • Join Our Mailing List

    For Announcements & Updates

    Click Here
Menu

2016: May 27 – 29, Piedmont Park
Alex Lattimore
Anonymous DaBand
Assaf Kehati
Band Room Nation
Camila Meza
Chandra Currelley
Chargaux
Daby Touré
Eliane Elias
Enoch
Etienne Charles
Eugenie Jones
Gregory Porter
Hypnotic Brass Ensemble
Jamison Ross
Joe Alterman
JOI
King Ace Beats
KP the Great
Lil John Roberts (Late Night Jazz Jam)
Mabu’s Ark Band
Mette Henriette
Navy Bound Southeast V.I.P. Protocol Combo
Next Collective
Rialto Jazz for Kids
Rialto Youth Jazz Orchestra
Russell Gunn Quartet (Late Night Jazz Jam)
Tatran
The Benny Golson Quartet
The Headhunters
Theo Croker
Tomeka Reid

2015: May 22 – 24, Piedmont Park
Alfredo Rodríguez Trio
Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
BADBADNOTGOOD (Kickoff Party)
Banda Magda
Contemporary Violinist Daniel D.
Derrick Hodge
Diane Schuur
Dida Pelled
Emrah Kotan
Fernanda Noronha
Four Women: A Tribute to Nina Simone Featuring Kathleen Bertrand, Julie Dexter, Rhonda Thomas and Terry Harper
Jeff Sparks
Jessie Davis and the Nebraska Jones Experiment
Joe Gransden and His Big Band
Kenosha Kid
Lil’ John Roberts and His All Star Jam Band (Late Night Jazz Jam)
Mad Satta
Marcus Strickland Twi-Life
Mastery
Navy Band Southeast V.I.P. Protocol Combo
Nettwork Trio: Charnett Moffett, Stanley Jordan, and Jeff “Tain” Watts
North Atlanta Center for the Arts Jazz Band (3rd Place, Youth Jazz Band Competition)
Otis Brown III
Pharoah Sanders Quartet
Russell Gunn’s Blackhawk Revisited (Late Night Jazz Jam)
Strings
The Rad Trads
Thundercat
Tony Hightower
Tri-Cities High School Jazz Band (2nd Place, Youth Jazz Band Competition)
Westlake High School Jazz Ensemble (1st Place, Youth Jazz Band Competition)
Wolfpack ATL

2014: May 23 – 25, Piedmont Park
Ahmad Jamal
Airmen of Note
Ali Amr
Bill Frisell’s Guitar in the Space Age
Brian Hogans
Christian Scott
Cyrille Aimée
Darren English
Diego Figueiredo
Edmar Castaneda
Eldar Djangirov Trio
Ester Rada
Freddy Cole
Jon Batiste (Late Night Jazz Jam)
Kemba Cofield
Milton High School Jazz Ensemble (3rd Place, Youth Jazz Band Competition)
North Atlanta Center for the Arts Jazz Band (1st Place, Youth Jazz Band Competition)
Rialto Jazz for Kids
Rialto Youth Jazz Orchestra
Roberta Gambarini
Roy Hargrove
Russell Gunn’s Krunk Jazz Orkestra
Somi
Tri-Cities High School Jazz Band (2nd Place, Youth Jazz Band Competition)
Willie Ziavino and the C.O.T. Band

2013: May 25 – 27, Piedmont Park
Aaron Diehl Quartet
Alexandra Jackson
Ambrose Akinmusire Quintet
Aruán Ortiz
Benjamin E. Mays High School Jazz Orchestra (1st Place, Youth Jazz Band Competition)
Cécile McLorin Salvant
Dionne Farris with the Russell Gunn Quartet (Late Night Jazz Jam)
Dominick Farinacci
Ginou
Gretchen Parlato
Jacob Deaton and the Tribulation Band
J.C. Young Middle School Jazz Ensemble (5th Place, Youth Jazz Band Competition)
Julie Dexter
Jose James
Meshell Ndegeocello: A Dedication to Nina Simone
Miguel Zenón Quartet
North Atlanta Center for the Arts Jazz Band (2nd Place, Youth Jazz Band Competition)
Rialto Jazz for Kids
Rialto Youth Jazz Orchestra
Rio Negro
Rudresh Mahanthappa’s Gamak
Stephenson High School Jazz Ensemble (3rd Place, Youth Jazz Band Competition)
Tia Fuller
Tri-Cities High School Jazz Band (6th Place, Youth Jazz Band Competition)
Uri Gurvich Quartet
Westlake High School Jazz Ensemble (4th Place, Youth Jazz Band Competition)

2012: May 26 – 28, Piedmont Park
Andre Rievers
Benjamin E. Mays Jazz Orchestra (1st Place, Youth Jazz Band Competition)
Cyrus Chestnut Trio
Dwight Andrews
Edy Martinez Jazz Orchestra
Ernest EC3 Coleman
Grace Kelly Quintet
Grégoire Maret
Jason Orr (Late Night Jazz Jam)
J.C. Young Middle School Jazz Ensemble (4th Place, Youth Jazz Band Competition)
Jennifer Freeman (Kickoff Cabaret)
Johnny O’Neal (Kickoff Cabaret)
Kathleen Bertrand
Laura Coyle Quintet
Lionel Loueke Trio
Mace Hibbard
Marea Alta
Martin Luther King, Jr. High School Big Band (3rd Place, Youth Jazz Band Competition)
Mausiki Scales & the Common Ground Collective
Melvin Jones
Mushy Widmaier
Nadav Remez / Omer Avital Quintet
Ojeda Penn
Rialto Jazz for Kids
Robert Glasper Experiment
Roy Ayers
Russell Gunn and Elektrik Butterfly
Saunders Sermons
Son Jazzy Orchestra
Tito Puente, Jr. & Orchestra
Tropical Breeze Steel Band
Woodland High School Jazz Band (2nd Place, Youth Jazz Band Competition)
Yolanda Rabun

2011: May 28 – 30, Piedmont Park
Audrey Shakir
Gerald Clayton Trio
Infinite Sound Family
J.C. Young Middle School Jazz Band
Marea Alta
Metropolitan Atlanta Youth Wind Ensemble Jazz Band
Myrna Clayton
Oliver Santana & Ellison Jazz
Neo 4
Ninety Miles featuring Stefon Harris, David Sanchez, and Christian Scott
North Atlanta High School Jazz Band
Regina Carter’s Reverse Thread
Rialto Jazz for Kids
Rua 6
Sean Jones Quintet
Tropical Breeze
Warren Wolf Quintet
Wild Rice

2010: May 29 – 30, Piedmont Park
Diane Schuur with Jason Marsalis
Groove Project
Hiromi & Stanley Clarke
Hudson on Bass
Jacob Deaton Trio
Jay Norem & Keith White Quartet
Joe Gransden Big Band
Julie Dexter
Kathleen Bertrand
Madoca & Co.
Marcus Miller with Christian Scott
Metropolitan Atlanta Youth Wind Ensemble Jazz Band
Non-Movement Movement
Our New Dimensions
Rialto Jazz for Kids All Star Big Band
Spyro Gyra
Steve Charles Band
Swing Streets to Swing Beats with Esperanza Spalding and Raydar Ellis
Trombone Shorty
William Green & the Magic Dream Band

2009: May 23 – 24, Grant Park
Cindy Blackman Quartet (former Lenny Kravitz drummer)
Dionne Farris
Freddy Cole
Hiroshima
J.C. Young Middle School Jazz Ensemble
Madoca
Mausiki Scales and the Common Ground Collective
Rialto Jazz for Kids All Stars
Russell Gunn & Elektrik Butterfly
VINX

2008: May 24 – 26, Woodruff Park
Bernard Linnette featuring Charito
Bradford (Future of Jazz Winner: Nu Jazz)
Genetic Drift (Future of Jazz Winner: Fusion)
Gordon Vernick and the GSU Jazztet
Heather Johnson (Future of Jazz Winner: Contemporary Vocals)
Jaspects
Joe Jennings and Howard Nicholson’s Lifeforce
Kemba Cofield featuring Melvin Jones (Future of Jazz Winner: Straight-Ahead Vocals)
Mace Hibbard (Future of Jazz Winner: Straight-Ahead Instrumental)
Mike Phillips
Ojeda Penn Experience
Ron James and the Truth
Rua 6
Serenata Band
Zon 3 (Future of Jazz Winner: Contemporary Instrumental)

2007: May 26 – 28, Piedmont Park
Antoine Knight
Bad Plus
Bobby Hutcherson Quartet
Charles Tolliver Big Band
Chieli Minucci and Special EFX
DAYSAHEAD
Eric Essix (Park Tavern)
Flora Purim & Airto Moreira
Gordon Vernick (Late Night Jazz Jam)
Herbie Hancock Quintet
Hudson on Bass
Jaspects
Joe Gransden
Joey Summerville
Julie Dexter
Ken Ford
Laws Family
Lillie Huddleston Quartet
Lou Donaldson Quartet
Mike Phillips
Monty Alexander
Nefertari Bey
Pete Escovedo Orchestra with Sherila E, Steve Turre, Ray Vega, & Juan Escovedo
Reggie Hines
Robert Irving III (Late Night Jazz Jam)
Ron James (Future of Jazz Winner)
Ronny Jordan Trio
Squat
Tammy Allen
Terri Lyne Carrington and Friends
Toni Redd
Vijay Iyer Quartet
William Green
Yonrico Scott Band

2006: May 27 – 29, Piedmont Park
Al Green featuring Francine Reed
Barry Harris Trio with special guest Charles McPherson
Benny Goldson Quartet
Carmen Lundy & the New Songbook Artists
Clarke/Duke Project featuring Marcus Miller
Donald Byrd
Ede Wright (Future of Jazz Artist)
Geri Allen Trio featuring Jimmy Cobb & Kenny Harris
Grady Tate Quintet
International Groove Conspiracy (Future of Jazz Artist)
Jaspects (Future of Jazz Winner)
Jeff Simpson (Future of Jazz Artist)
Kendrick Oliver & the New Life Jazz Orchestra
McCoy Tyner
Moncef Genoud
Organized Time (Future of Jazz Artist)
Pyeng Threadgill
Ramon Pooser (Future of Jazz Artist)
René Marie
Robert Glasper Trio
Solid State (Future of Jazz Artist)
Squat (Future of Jazz Artist)
Tammy Allen (Future of Jazz Artist)
United Trombone Summit: Delfeayo Marsalis, Robin Eubanks, Steve Turre & Curtis Fuller
Will Scruggs Jazz Fellowship (Future of Jazz Artist)
YellowJackets

2005: May 28 – 30, Piedmont Park
Adams Township
Andy Bey
Benny Golson Quartet
Brown’s Theory
Carmen Lundy
Christian Tamburr
Claudia Acuna
David “Fathead” Newman Quintet
Deborah Brown featuring Dr. Lonnie Smith with Joe Beck
Gwen Hughes Trio
Inman Middle School Jazz Band
International Groove Conspiracy
J.C. Young Middle School Jazz Band
Jaspects
Johnnie Eason
K-Zari Quintet
Kathleen Bertrand
Kebbie Williams Project
Kenny G
Kermit Walker Trio
Latin Jazz All-Stars
Life Force
Nefertari Bey
Nestor Torres
North Atlanta School for the Arts Jazz Band
Ojeda Penn Experience
Peachtree Ridge High School Jazz Ensemble
René Marie
Rick Bell Quintet
Rio Negro
Rod Smith Quartet
Sasha
Sonny Fortune
Sonya Williams
Southern Art Music Ensemble
Springer Quartet
State of the Art featuring Sonny Emory
Takana Miyamoto
Teddy Adams Quartet
The Dennis
Tito Puente Jr. Orchestra
Tommie Macon & the Gentle Men of Jazz
Yusef Lateef Quartet

2004: May 29 – 31, Piedmont Park
Ahmad Jamal
Arturo Sandoval
Bernard Linnette Trio
Bob Miles Ensemble
E.J. Hughes Group
Earmail
Heath Brothers
Hiromi
Hugh Masekela
Ian Show Trio
International Groove Conspiracy (Future of Jazz Winner)
J.C. Young Middle School Jazz Ensemble
Jimmy Scott & the Jazz Experience
Joe Jennings & Howard Nicholson’s Life Force
Johnnie Eason
Julie Dexter
K-Zari Quintet
Lamar County High’s “Trojan Pride” Jazz Band
Life Force & Friends
Lizz Wright
North Atlanta Center for the Arts Jazz Band
Ojeda Penn Experience
Randy Weston Quintet
Regina Carter Quintet
Rick Bell Quintet
Ron Wiggins
Roy Hargrove Quintet
Russell Gunn & Ethnomusicology
Selah2
Shirley Horn
Takana Miyamoto Milkshake Quartet
Tommie Macon & the Gentle Men of Jazz
Toni Redd
Vinicius Cantauria
Yusef Lateef & Adam Rudolph Duo
Yusef Sharif

2003: May 24 – 26, Piedmont Park
Bernard Linnette Interactive Sextet
Bobby Sanabria y Ascension
Camille
Dr. Dan
Eddie Palmieri
Fourplay featuring Bob James, Nathan East, Harvey Mason & Larry Carlton
Irvin Mayfield Quintet
Jacques Lesure Quartet
Kathleen Bertrand
Matthias Lupri Group
Maysa
Metalwood
Ojeda Penn Trio
Pharoah Sanders Quartet
Preservation Hall Jazz Band
René Marie
Richard Bona
Somi
Soulive
Sunny Jain
Wild Rice

2002: May 25 – 27, Piedmont Park
Abbey Lincoln Quartet
Abehi Stafford
Babel Gilberto
Ben Allison’s New Quartet
Carlos Washington & the Giant People Ensemble
D.D. Jackson Trio
Dan Baraszu
Darren Winters Ensemble
Dennis Springer
Ficciones
Jack West & Curvature
Jimmy Scott
Joshua Redman with Brian Blade & Sam Yahel
Living Daylights Trans-Atlantic
Lizz Wright
Marea Alta
Michel Camilo Trio
Miguel Romero
Mike Blackburn Trio
Mike Kelly
Moment’s Notice
Momentum
New Power Trio
Orquestra Nova Sound
Project Logic featuring DJ Logic
Ray Charles
Rio Negro
Ronny Jordan
Roy Haynes’ Birds of a Feather featuring Kenny Garrett, Nicholas Payton, John Patitucci & Dave Kikoshi
Takara Miyamoto
Tommie Macon & the Gentlemen of Jazz
Winard Harper
Woody Williams Rhythmodics
World Mambo Mission
Xpressions
Yusef Sharif

2001: May 20 – 28, Multiple Venues
Piedmont Park, Centennial Olympic Park, Variety Playhouse, Churchill Grounds, Chastain Park Amphitheatre, Sambuca Jazz Cafe, Borders Book Stores, Park Tavern, Gilbert House, Woodruff Park, Underground Atlanta, Hartsfield-Jackson International Airport Atrium
Afro Rican Ensemble
Afroblue
Army Ground Forces Band
Arturo Sandoval
Audrey Shakir
Babatunde Lea
Bernard Linnette
Bilal Suni Ali
Bill Anschell
Bob James
Brian Blade Fellowship
Cassandra Wilson
Charles Flores Quartet
Chucho Valdes
Darren Winters
Dee Dee Bridgewater
Dennis Springer
Dr. Didg
Expressions
Georgia State University Faculty Band
Imani
Jacques Lesure Quartet
Joe Jennings Life Force
Karla McAlpine
Ken Ford
Loston Harris
Medeski Martin and Wood
Michael Franks
Miguel Romero
Najuma
Ojeda Penn Experience
Orquestra Nova Sound
Patti Austin
Phil Davis Quartet
Ponchez Sanchez
René Marie
Rick Bell Quintet
Russell Gunn
Saskia Laroo
Seven
Sheila E
Sonny Rollins
Terence Blanchard
The Chronicle
Tommie Macon & the Gentle Men of Jazz
Tropicus 22
Urban Blue
Yusef Lateef
Zelphia

2000: May 19 – 29, Multiple Venues
Piedmont Park, Chastain Park Amphitheatre, Rialto Center, Tabernacle, Sambuca Jazz Cafe, Justin’s, Churchill Grounds, Karma, Woodruff Park, Centennial Olympic Park, Yin Yang Cafe
Adam’s Township
Atmel Larry
Audrey Shakir
Cassandra Wilson
Cheryl Renee
Claudia Villella
Cyrus Chestnut
Dan Coy Trio
David S. Ware
Dennis Springer
Dr. Bill Taylor’s Jazz from the Kennedy Center
Eric Benet
Freddy Cole
Gonzalo Rubalcaba
Herbie Hancock
In the Spirit
Jacques Lesure Trio
Kathleen Bertrand
Kevin Griffin
Kevin Houser Quartet
Life Force
Mahluli Workshop
Miguel Romero
Naked Jazz
Nina Simone
Papo Vazquez / Pirates & Trubadours
Regina Carter
Rick Bell Quintet
Ron Wiggins Trio
Squat
Steve Turre & Sanctified Shells
T.S. Monk / “Monk on Monk” Big Band
Tuck & Patti
Urban Blue
World Mambo Mission

1999: May 23 – 31, Multiple Venues
Piedmont Park, Churchill Grounds, Sambuca Jazz Cafe, Chastain Park Amphitheatre, Woodruff Park, Yin Yang Music Cafe, Centennial Olympic Park, The Historic Gilbert House, The Crow’s Nest, City Hall Atrium
Afroblue
Audrey Shakir
Bill Anschell
Chick Corea and Gary Burton
Dan Coy Trio
Danilo Perez Trio
Dave Douglas
David Freeman
Dennis Springs
Eclipse Jazz
Grout
In the Spirit
Jazz Convergence
Jeff Compton
Jez Graham Project
Kathleen Bertrand
Kompani
La Diaspora Folklorica
Little Jimmy Scott
Los Hombres Calientes
Marea Alta
Mike Kelly
Minority
Nancy Wilson
Nnenna Freelon
Phil Smith and the Atlanta Jazz Consortium
Roy Hargrove
Stanley Jordan
Stefon Harris
Swing Association
Take Notes
Tempest
The Dirty Dozen
West End Instrumental
Wycliffe Gordon

1998: May 18 – 26, Multiple Venues
Piedmont Park, Woodruff Park
Andy Milne
Bill Anschell
Bob Miles
Cascade Avenue Be-Bop Society
Dave Bass Quartet
David Freeman
Detroit All-Stars
Dianne Reeves
Georgia Grammy High School Band
Grout
GSU Faculty
Hilton Ruiz Quartet featuring Dave Valentine
Jeff Crompton Quartet
Joe Jennings with Life Force
Johnnie Eason
Kamal Abdul Alim
Kevin Mahogany
Lester Walker Project
Mark Turner Quartet
Miguel Romero
Mike Kelly Trio
Milkshake Quintet
Najmah Marchelle
Obie Jessie
Ojeda Penn
Phil Smith and the Atlanta Jazz Consortium
Rick Bell
Ron Taylor
Swing Association
The Trio
Tommy Macon and the Gentlemen of Jazz

1997: May 19 – 26, Multiple Venues
Piedmont Park, Woodruff Park
Bill Anschell
Bill Braynon’s Positive Energy Big Band
Bobby Hutcherson
Dave Bass Ensemble
Gloria Lynne
Jeff Crompton Quartet
Jerry Gonzalez and the Fort Apache Band
Jimmy Jackson All Star Band
Joe Campisi
Johnnie Eason
Kamal Abjul Alim
Life Force
Max Roach
Melody Cole Jazz Combo Quar-Tech
Mike Kelly
Naked Jazz
Ojeda Penn
Pharaoh Sanders
Philip Smith and the Jazz Consortium
Rick Bell Quintet
Rita Graham Duo
Swing Association
The Thad Wilson Quintet
Tommy Macon and the Gentlemen of Jazz
World Saxophone Quartet

1996: May 20 – 27, Multiple Venues
Woodruff Park, Justine’s Cafe, Grant Park
Cecil Bridgewater Big Band with Joe Jennings
Christian McBride
Dave Ferguson
Dee Dee Bridgewater
Eric Reed
George Duke
Hunab Ku Quartet
Jon Faddis with Jimmy Heath and Slide Hampton
Kamal Abdul Alim
Kenny Garrett
Kuumba Frank Lacy Big Band
Stanley Clarke
Stephen Scott
The Rick Bell Quintet
Tom Harrell
Vanessa Rubin

 1995: May 20 – 27, Multiple Venues
Woodruff Park, Grant Park
Atlanta Youth Ensemble
Azanyah
Bazooka Ants
Bluiett’s Barbecue Band
Chuck Mangione
Cindy Blackman Quartet
Decoy
Eddie Davis
Elgin Manson
Eric Vaughn
Georgia All-Star Grammy Jazz Band
Glen BarBour
GSU Faculty Jazz Band
Howard Nicholson
Jerome Runte
Jerry Gonzalez and the Fort Apache Band
Jimmy Smith
Jocelyn Harris and Trio
Joe Jennings and Life Force
John Ormond
Johnny O’Neal
Johnny O’Neal Trio
Kofi Burbridge
Lewis Heriveaux
Lil John Roberts
Milkshake Quartet
Naked Jazz Orchestra
Obie Jessie
Oliver Lake Quintet
Ramone Morris
Ramone Morris Quartet
Ramone Pooser
Richard Brown
Rick Bell
Rick Bell Quintet
Russell Blake
Russell Malone Quartet featuring Javon Jackson and Winard Harper
Sherry Scott
Stanley Jordan
Sven Djorsing
Tarus Mateen
Ted Howe
Teddy Adams Quintet
Thad Wilson
Vincent Herring
Wes Anderson Quartet featuring Audrey Shakir
William Greene
Yohembi

1994: May 27 – 30, Multiple Venues
Underground Atlanta, Grant Park
Charles Lloyd Quartet
Charlie Mingus Big Band
Cyrus Chestnut Trio
E Train featuring Sheila E
Earl Brooks
Eric Leeds and Charlie Sepulveda
Medeski, Martin & Wood
New York Voices
Ravi Coltrane
Shirley Horn Trio
Steve Coleman and Five Elements
T.S. Monk Sextet
Terence Blanchard Quintet
The Contemporary Piano Ensemble: Donald Brown, Geoff Keezer, Harold Maben, Mulgrew Miller & James Williams

1993: May 28 – June 4, Multiple Venues
Underground Atlanta, Malibu Jacks, Atlanta Renaissance Hotel, Grant Park, Variety Playhouse, Woodruff Park, Chastain Park Amphitheatre
Airto
Arturo Sandoval
Audrey Shakir
Azanya
Charles Earland
Charles Farmbrough
Dan Matrazzo
Dave Bass Quartet
Don Byron
Earl Klugh Trio
Flora Purim
Georgia State Faculty Ensemble
Gloria Lynne
Grant Reed
Hal Galper Trio
Jerry Byrd
Jimmy Scott
Joe Jennings
Jon Lucien
Ken Professor Philmore
Kirk Whalum
Louis Heriveau
Mark Helias
Marlene Rice
Meantime
Mulgrew Miller
Nancee Kahler
Nnenna Freelon
Norman Connors
Rebirth Brass Band
Rick Bell
Rod Smith
Roy Hargrove
Savannah Smith
Scotty Barnhart
Stanley Jordan
Steve Nelson
Vinnie Bernard
Wild Magnolias & World Saxophone Quartet
Wingspan with Kenny Garrett
Yusef Sharif

1992: May 29 – June 7, Multiple Venues
Variety Playhouse, Club 590 West at Atlanta Penta Hotel,  Chastain Park Amphitheatre, Grant Park, High Museum of Art, Hill Auditorium, Woodruff Park
Al Jarreau
Andrew Hill
Audrey Shakir
Bazooka Ants
Bennie Green Trio
Bill Anschell Trio
Carl Allen
Carter Jefferson
Cassandra Wilson
Christian McBride
Cindy Blackman
Dave Burrell
David Benoit
Don Palmer
Fred Hopkins
Freddie Hubbard
Gary Motley
George Adams
George Coleman Quartet
Georgia State Faculty Jazz Band
Geri Allen Trio
Greg Osby
Harold Maburn, Jr.
Howard Mandel
Joe Chambers
Joe Henderson Quartet
Joe Jennings
Joe Sample
John Hicks
Juedienne Gordon
Lonnie Smith Southside Trio
Lou Donaldson
Malachi Thompson Quintet
Miklos Harsszesi
Nat Adderly Quintet
Ny Unit
Obie Jessie
Richard Davis
Rick Bell
Ritual Band East
Scotty Barnhart
Spyro Gyra
Stanley Jordan
Victor Lewis
Vincent Herring

1991: May 31 – June 9, Multiple Venues
Center Stage Theatre, Chastain Park Amphitheatre, Club 590 West at Atlanta Penta Hotel, High Museum of Art, Hill Auditorium, Grant Park, Woodruff Park
Abbey Lincoln
Arthur Blythe Quintet
Audrey Shakir Company
Azanyah
Bob James
Bobby Hutcherson
Cecil Bridgewater
Charles Earland
Dameronia
Dave Holland Quartet
David “Fathead” Newman
David Murray Octet
Don Pullen Trio
Eddie Davis Quintet and Johnny O’Neal
Fuasi Abdul-Khaliq Ensemble
Grant Reed Quartet
Jackie McLean Quintet featuring Rene McLean
Jerry Gonzalez and the Fort Apache Band
Joe Jennings and Howard Nicholson (Jam Session)
Joe Jennings and Life Force
Mark Maxwell Band
Ojeda Penn Experience
Okra Orchestra
Olu Dara
Rick Bell Quintet
Simone and Company
Sonny Rollins
Spyro Gyra
Stanley Crouch (Host of Lecture and Film Presentation)
The Harper Brothers (Jam Session)

1990: June 1 – 3, July 6 – 8, August 3 – 5, Multiple Venues
Fay Gold Gallery, Center Stage Theatre, Rich Auditorium at the High Museum of Art, Grant Park, 14th Street Playhouse, IMAGE Film/Video, Piedmont Park
Abdullah Ibrahim & Ekaya
Anthony Braxton
Art Ensemble of Chicago
Bazooka Ants
Betty Carter and her Trio
Cecil Taylor
Danny & Terry Harper Quartet
Dewey Redman Quartet
Dizzy Gillespie
Douglas Ewart Clarinet Choir
Envizible Colour
Fuasi Abdul-Khaliq Quartet
Gifford Jordan
Glenn Barbour Quintet
Grant Reed Quintet
Houston Person – Etta Jones Sextet
Howard Nicholson Quartet
Israel “Cachao” Lopez
James Moody Quartet
Joe Henderson – Charlie Haden – Al Foster Trio
Joe Jennings’ Life Force
Johhny Griffin Quartet
M’Boom
Manny Oquendo & Libre
Marilyn Crispell
Max Roach
Michele Rosewoman & New Yor-uba
Milton Nascimento
Neighborhood Arts Ensemble
Ojeda Penn Experience
Orquestra Lyrica
Pierre Dorge and the New Jungle Orchestra
Ran Anderson Quartet
Randy Weston
Ray Brown Trio
Simone & Company
Tito Puente Latin Jazz All Stars
Von Freeman Quartet

1989: June 2 – 4, July 7 – 9, August 4 – 6, Multiple Venues
Center Stage Theatre, Rich Auditorium at High Museum, Grant Park, Piedmont Park
Amina Claudine Myers
Arthur Taylor
Atlanta Symphony Orchestra
Benny Carter
Billy Harper
Branford Marsalis
Charles McPherson
Courtney Pine
David Peaston
Ed Blackwell
Frank Morgan
Freddie Hubbard
Germaine Bazzle
Hamiet Bluiett
Improvisational Arts Quintet
Jackie McLean
Jane Ira Bloom
Jim Hall
Joe Pass
John McLaughlin
Jon Faddis
Miles Davis
Olu Dara
Ron Carter
Sarah Vaughan
Sun Ra Arkestra
Tony Williams
Walter Bishop, Jr.
World Saxophone Quartet
Wynton Marsalis
Young Tuxedo Brass Band

1988: Weekends from June 2 – September 4
29th Street Saxophone Quartet
Art Blakey and the Jazz Messengers
Arthur Blythe Quintet
Azanyah
Bazooka Ants
Benny Golson Quartet
Cassandra Wilson Quintet with Steve Coleman
Clark College Jazz Orchestra
David “Fathead” Newman Quintet
Dizzy Gillespie Quintet with Sam Rivers
Duo Exchange
Ellis Marsalis Trio
Flora Purim & Group
George Adams / Don Pullen Quartet
Henry Threadgill Sextet
Joe Jennings and Life Force
Joe Sudler’s Swing Machine
John Cloy Quartet
Lester Bowie’s Brass Fantasy
McCoy Tyner Trio
Michael Pedicin, Jr.
Michelle Hendricks
Michel Petrucianni Trio
Monroe Hatcher Quartet
Music South Orchestra (Tommy Stewart and John Peak)
Nancy Kahler
Ojeda Penn Experience
Out of Hear
Phil Woods Quintet
Sonny Fortune All-Stars
Sonny Rollins Quintet
The Real Band

1987: August 1, Rich Auditorium at the High Museum
Cheryl Wilson and the Jazz All Stars
Dan Wall
Jack DeJohnette’s Special Edition
Neal Starkey
Roderick Smith
Second Wind
Sheila Jordan
The Michael Brecker Band
The Mose Davis Quartet featuring Bernardine Mitchell
The New Jazz Collective

1986: May 31, June 7 – 8, July 5 – 6, August 2 – 3, August 29 – September 1, Multiple Venues
Chastain Park Amphitheatre, Grant Park, Piedmont Park
Bob James and the Jazz All-Stars
Claude Bolling
Dave Gruisin
Dr. John
Etta James
Hiroshima
John Blake Quartet
John Mayall
Kilimanjaro
Lee Ritenour
Modern Jazz Quartet
Neville Brothers
Otis Rush
Paquito D’Rivera
Paul Winter Consort
Ramsey Lewis Quintet with the Atlanta Symphony Orchestra
Ricky Keller
Rockin’ Dopsie
T Laviz and His Bad Habitz
The Yellow Jackets
Tom Grant Band
Yonrico Scott

1985: June 1, June 8 – 9, July 13 – 14, August 3 – 4, August 30 – September 1, Multiple Venues
Chastain Park Amphitheatre, Grant Park, Piedmont Park
Betty Carter Trio
Bill Taylor
Bob James
Clark College Jazz Orchestra
Dan Wall Quartet featuring Carol Veto
David Murray Octet
Elgin Wells
Emily Remler and Larry Coryell
Gary Burton
Joe Jennings and Life Force
Joe Williams featuring the Norman Simmons Trio
Makato Ozone
McCoy Tyner Trio
Michel Petrucciani
Miles Davis
Nancee Kahler and the Section
Ojeda Penn Experience
Rare Silk
Shake and Avec
Special EFX
Sphere
Spyro Gyra
Stan Getz Quartet
Stephanie Pettis and the Atlanta Symphony Orchestra
Steps Ahead
Tania Maria
The Crusaders
The Visitors
The Yellow Jackets
Thos Shipley
Tom Grose Band

1984: May 25 – 29, Multiple Venues
Central City Park and Piedmont Park
Clark College Jazz Orchestra
Damaris
Don Cherry
Ed Blackwell
George Duke
Ornette Coleman
Paquito D’Rivera
Stanley Clarke

1983: August 29 – September 5, Multiple Venues
Central City Park and Piedmont Park

Alan Harris
Billy Gee
Carol Veto
Chandra Currelley
Clark College Jazz Orchestra
Crescent
Dan Wall Quartet
Dexter Wise
Family Jazz Ensemble
Future Experience
Glenn Wisenbaker
James Newton Quartet
Jeanne Lee
Jerome Olds
Jimmy Smith and Kenny Burrell featuring Mike Baker
Joi Tobin
Khaleefa Haamid
Life Force
Miles Davis
Ojeda Penn Experience
Paul Perez
Pharaoh Saunders
Rod Smith
Sil Austin
Space Shuttle
Steve Dwiggins
Windstorm

1982: August 3 – 4, September 4 – 6, Multiple Venues
Central City Park, Piedmont Park, OIC Sullivan Hall
Art Blakey and the Jazz Messengers
Carmen McRae
Chico Freeman
Leon Thomas
Mal Waldron

1981: August 31 – September 7, Multiple Venues
Central City Park, Piedmont Park
Betty Carter
Billy McPherson
Bob Shaw Quartet
Carol Veto
Chubby Stevens
Clark College Jazz Orchestra
Dub Hudson
Life Force
Max Roach
Neighborhood Arts Ensemble
Ojeda Penn Experience
Pat Foster
Rod Smith
The Toshiko Akioshi / Lew Tabackin Quartet
Villi Lakatos
World Saxophone Quartet

1980: August 25 – September 2, Multiple Venues
Central City Park, Piedmont Park, Neighborhood Arts Center (Jazz Workshops), Forrest Avenue Consortium (Jazz Workshops, Walter Hill Auditorium (Jazz on Film)
12N
Art Ensemble of Chicago
Arthur Blythe Quintet
Bob Shaw
Capital City Jazz Band
Carol Veto
Clark College Jazz Orchestra
Ernie Carson
George Adams Quartet
Jerry Byrd
Joe Jennings and the Life Force
Joi Tobin
Marion Brown
Mary Lou Williams
Mary Sue Taylor
Neighborhood Arts Ensemble
Ojeda Penn Experience
Oliver Wells
Steve Dancz

1979: September 28 – October 1, Multiple Venues
Central City Park, Piedmont Park, Music Alliance Auditorium, Forrest Avenue Consortium (Workshops), Morehouse College (Workshops)
Blessed Relief
Bobby Hutcherson
Bunky Green (Jazz Clinic)
Charlie Williams Trio
Clark College Jazz Band
Dan Wall Quintet
Eddie Gomez
Eddie Henderson
Jack DeJohnette
Jazz Bones Orchestra
Jimmy Owens Plus Band
Joe Jennings and the Life Force
John Abercrombie
Joi Tobin
Lester Bowie
Morehouse College Jazz Band
New Directions
Ojeda Penn Experience
Woody Shaw

1978: September 21 – 24, Multiple Venues
Civic Center, Central City Park, Grant Park, Piedmont Park, Peachtree Center
Arthur Blythe
Bill Braynon’s Positive Energy
Bobby Lyle
Buckwheat
Byrd Lancaster
Caldera
Clark College Jazz Band
Dave Wilson Orchestra
Gary Bartz
Jean Carn
Jerry Farber Quartet
Joe Jennings and Life Force
Joi Taubin and Nucleus
Morehouse Jazz Band
Nick’s Flamingo Grill
Ojeda Penn Experience
Paul Mitchell Trio
Raul de Souza
Ruby Red’s Band
Sammy Duncan
Sil Austin
Skip Lane and Blues
Sun Ra and his Arkestra
Ted Howe
Terry Lyne Carrington
Tommy Stewart’s All Stars
Villi Lakatos
Vinnie O’Neal
Yikes